אם תשאלו זוגות שנמצאים יחדיו כבר הרבה שנים אם חוו אי פעם משבר בזוגיות, בוודאי ישיבו לכם בחצי חיוך שכבר היו לא מעט משברים. אכן, הקשר הזוגי הוא במידה רבה מרכז החיים הרגשיים שלנו, אשר מערב את הצורך בביטחון, ביציבות, נחמה, חיבה, אינטימיות, תשוקה ואהבה. בתור שכזה גם לא נפקדים ממנו קשיים כאשר הוא נתקל באתגרי החיים, ביכולות התקשורת של כל אחד, בהשתנות והגדילה של בני הזוג, ובכלל – בשנים החולפות וההתרגלות לחיים המשותפים. אם כן, משברים בזוגיות יכולים להופיע בנסיבות רבות ומגוונות, אך השאלה המרכזית היא כיצד אנו מתייחסים אליהם.

 

למה לחכות למשבר?

לעיתים משבר בזוגיות הוא דבר שלא ניתן היה לצפות אותו מראש, למשל עקב אירועים יוצאי דופן כמו משבר הקורונה, עקב אובדן של בן משפחה, עקב פיטורין ומצב כלכלי קשה וכן הלאה. ולעיתים מדובר בהפתעה רק עבור צד אחד, כמו במקרה של בגידה. יחד עם זאת, במרבית המקרים המשבר הוא מעין שיא של תהליך שהלך ונבנה, מתחת ומעל לפני השטח, והתבטא בחיכוכים יומיומיים, בחוסר שביעות רצון מהאינטימיות או מיחסי המין, בתקשורת שאיננה פתוחה, בכעסים והתחשבנויות וכן הלאה. למרבה הצער, זוגות רבים נוטים להתייחס אל נורות האזהרה האלו בביטול או בהדחקה מסוימת, ולקוות שהדברים יסתדרו מתישהו בעתיד. אבל מה שאינו מדובר ומלובן עלול להתנפח עד שהבלון מתפוצץ. לכן, ממש לא כדאי לחכות עד שיהיה משבר בזוגיות שכבר אי אפשר לחיות איתו, אלא להתייחס אל נורות האזהרה ואף לראות אותן כהזמנה לשיפור.

 

שאלה של התייחסות

וגם אם כבר נוצר משבר בזוגיות – שאלת היחס הינה מרכזית ביותר. לכאורה, קל מאוד להסתגר ולכעוס, להאשים ולהעניש, אולי גם למצוא בהיחבא פתרונות מחוץ לזוגיות או לפרק את הקשר ולהתגרש. אך למעשה זוהי הדרך הקשה. באמצעות טיפול זוגי אנו לומדים להתייחס אל הקשיים בזוגיות כהזדמנות לעצור ולהקשיב לצד השני, להבין את צרכיו ולבטא את הצרכים של עצמנו, לבנות תקשורת חדשה ולמצוא פתרונות שעובדים בשביל שניכם. כך, בעזרת הטיפול ניתן לא רק לצאת מהמשבר ולשמר את הקשר אלא גם להביאו למחוזות טובים, מחזקים, מהנים ומועילים הרבה יותר.

לקבלת ייעוץ בנושא ולקביעת פגישה, הנכם מוזמנים לפנות אל הרצלה צח בטלפון 054-4501925.

 

שתף את המאמר ברשתות החברתיות:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on whatsapp

צור קשר